e Enjte, 09.16.2021, 10:12 PMMirësevini Guest | RSS
OraShqiptare
[ Mesazh i ri · Anëtarët · Regullat e forumit · Kërko · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Njohuri të përgjithshme ---> » Ese në gjuhën shqipe » Kombi dhe feja (Te gjitha eset rreth fes, apo rreth kombit)
Kombi dhe feja
arnautiData: E Hënë, 10.25.2010, 8:22 PM | Mesazhi # 1
Private
Grupi: Friends
Mesazhet: 1
Reputacioni: 0
Statusi: Offline
KOMBI DHE FEJA

MARS 2010, SHKUP

Shqiptarët më të dobët ishin atëherë kur u shfaqën religjionet e ndryshme, duke u fut tek shqiptarët dhe duke i përçarë e duke i nda në dy pjesë. Këto ishin shqiptarët e Konicës për të cilët thotë : “NJË SHQIPTAR VLEN SA 100 NJERËZ, E DY SHQIPTAR SA ASNJË.
Intelektualët shqiptar si faktor kryesor për dobësimin e shqiptarëve e gjetën tek diferencimet fetare dhe filluan të nxjerrin parulla të ndryshme për vetëdisimin e qytetarëve. Humanistët si intelektualët e parë shqiptar hodhën parullat “Ai që i shërben atdheut, shpërblehet nga Zoti”, ndërsa Rilindasit dhanë parulla “kshirni kasha e xhamia, por feja e shqiptari është shqiptaria”. Tani pas vetëdisimit të shqiptarëve fillojnë ndryshimet.
Kosovarët si gjithë shqiptarët patën një situatë ku duhet të vendosin duke i pasë para vetes dy zgjidhje:
1. të mbesin krishter e të bëhen sllav
2. të bëhen mysliman e të mbesin shqiptar

Kosovarët zgjodhën më të mirën, të dytën, u bën mysliman duke mbet edhe kosvar. Kjo zgjidhje konsiderohet si zgjidhja më e mirë e shqiptarëve në histori të tyre.
Kosova gjithmonë ka qenë në gjendje të vështirë duke u gjendur gjithmon në mes dy sundusve. Në hisotrinë e Kosovës ka ekzistuar familje të tilla, që gjysa e familjes kanë qenë mysliman, gjysa tjetër krishter, kryesorja se të gjithë kanë qenë shqiptar.
Nga gjithë kjo vërejmë, si në apektin moral ashtu edhe në atë kombëtar shqiptarët gjejnë përkrahje nga Islami. Islami i vetëdisoi shumë shqiptarët. I mësoi se njëriu gjithmonë duhet t’i beson Zotit e mos t’i beson asnjë mikut tjetër ndërkombëtar. Islami, tek shqiptarët ferën e zevendëso me lule. Ndoshta Islami shqiptarët nuk i mesoi se di duhet të sjellen, por i mësoi se si nuk duhet të sillen. Ai i mësoi se si shqiptarët duhet të jenë të bashkuar, e të mos e shesin nderin.
PSE MAQEDONASIT NA SULMOJNE NE FE?
Maqedonia duke gjet përparësit e shqiptarëve, gjen dobësit e veta. Maqedonia si përparësi tek shqiptarët e konsideron Islamin, prandaj fillon dobësinmin e çdo gjëje që është Islame në Republikën e Maqedonisë. Fillon zhdukjen e cdo institucioni dhe vepre qe ka si burim Islamin e vertetet.
Feja dhe kombi tek shqiptarët, gjithmonë kan qenë ngusht të lidhura, pasi të dyjat kanë mësuar nga njëri-tjetri. Por duhet vetëdisu njeriu, se nuk duhet të jemi më pak fetar për të qenë më patriot, e nuk duhet të jemi me pak patriot për të qenë më fetar.

Mesazhi u editu nga Papucja - E Mërkurë, 10.27.2010, 2:57 PM
 
Forum » Njohuri të përgjithshme ---> » Ese në gjuhën shqipe » Kombi dhe feja (Te gjitha eset rreth fes, apo rreth kombit)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Powered by uCoz " Zef Lush Marku "