e Enjte, 09.16.2021, 8:52 PMMirësevini Guest | RSS
OraShqiptare
[ Mesazh i ri · Anëtarët · Regullat e forumit · Kërko · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Gjuha Shqipe ---< Letërsi ---> » Letërsia antike Greke » Letërsia antike Greke (Fillimi dhe zhvillimi)
Letërsia antike Greke
PapucjaData: E Mërkurë, 09.15.2010, 8:48 PM | Mesazhi # 1
Lieutenant
Grupi: Administrators
Mesazhet: 67
Reputacioni: 0
Statusi: Offline
Letërsia antike Greke

Për herë të parë në internetin shqiptar po jepet një pasqyrë jo vetëm e letërsisë shqipe por edhe e asaj të huaj , pasi qëllimi ynë është që të sjellim në shqip edhe kryeveprat botërore edhe vizitori i faqes sonë të marrë njohuri të plota në fushën e letërsisë . Duke pasur të bëjë edhe me letërsinë e huaj përveç asaj shqipe do të dijë të vlerësojë më shumë të veçantën edhe origjinalitetin e letërsisë sonë .

Homeri në kryeveprat e tij "Iliada" dhe "Odiseja" përmend emrat e dy fiseve të njohura Ilire, Pajonëve dhe Tesprotëve si pjesmarrës në luftën e Trojës.

Po e fillojmë me LETËRSINË ANTIKE GREKE pasi ajo ka qenë baza e të gjithë letërsisë botërore. Në këtë letërsi do të gjejmë edhe gjurmë të letërsisë sonë gojore dhe do të shohim se emri i paraardhësevë tanë përmendet shpesh në këto shkrime të vjetra gjë kjo që dëshmon se paraardhësit tanë kanë bërë pjesë në këtë civilitet edhe kanë qenë të barabartë me të .

 
Forum » Gjuha Shqipe ---< Letërsi ---> » Letërsia antike Greke » Letërsia antike Greke (Fillimi dhe zhvillimi)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Powered by uCoz " Zef Lush Marku "