E Diel, 03.29.2020, 8:20 PMMirësevini Guest | RSS
OraShqiptare
Meny kryesore
Section categories
Punimet Tona [7]
Voto
Vota juaj na dërgon drejt ardhmërisë...
Totali i përgjigjeve: 55
Statistikat

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Forma e hyrjes

Punimet Tona


Ballina » Dosjet » Punimet Tona

Fjalët e Jetimit
[ Shkarko nga ky server (2.3 Kb) ] 05.19.2010, 6:39 PM

     Fjalet e jetimit 

 

 

    Shume kohe kaloi

    nga ajo nate,

    kurr me le pran jetimores

    dhe ike pa fjale.

 

   Nente muaj me mbajte

   mbrenda trupit tend,

   valle as shume u merzite nga une

   qe pa menduar me bere bonjak?

 

   C'faj bera une

   qe tani po vuaj

   isha vetem foshnje e posalindur

   spate meshire per mua?

 

   S'mund te te urrej

   zemra sma lejon

   kam nevoj per ty

   eja me perqafo !

 

   Nene te lutem me merr

   ashtu si me ke lene,

   ketu drita per mua nuk deperton

   vetem lotet dhe vuajtja me shoqerojne.

 

   A ke mall per mua?

   per femijen tend?

   a ke nevoj ta degjosh zerrin tim

   duke thirrur " Nene" ?

 

   Nuk te njoha kurre,

   kurre nuk te pash,

   as fotografi tenden skam

   te shoh te pakten a te kam ngjare ?!

 

   Ne enderr shpesh me vjen,

   me theret me perkedhel,

   me puth fort me ledhaton

   nga gjiri yt qumesht me dhuron.

 

   Veshtroj lart qiellin

    dhe filloj te qaj

   lus perendine

   tme jep nje sinjal !

 

   Nje sinjal per ty

   te vazhdoj te shpresoj

   sepse vetem shpresa

   me mban te gjalle ne bote.

 

  Vrapoj dhe vrapoj

  larg kesaj erresire

  dua lumturi

  dua nenen time.

 

  C'do dite brodhi rrugeve

  vetem ty tkerrkoj

  hidherohem me veten

  qe nuk te gjej dot !

 

  Asgje timen skam

  jam jetim i shkrete

  vetem kjo jetimore

  strehim mua me jep.

 

  Ketu kam vellezer

  me te njejtin fat,

  nje deshire kemi

  te gjejme nene e baba !

 

  Jam femije i vogel

  i mbushur plot jete

  keshtu s'dua te rroj

  nese nuk te gjej...

 

  Ku je strukur nene

  qe smund te te gjej,

  je afer meje

  apo lart ne qiell?

 

  O zot te jam fale

  mos me le te mjerre

  me zgjat mua doren

  me mer nga kjo jete...

 

  Nuk dua te qaj,

  nuk dua te vuaj,

  e madhe eshte kjo bote

  por nuk ka vend per mua !

                                                                                          by: Bije Alili II-1

Kategori: Punimet Tona | Postuar nga: Papucja
Shikues: 572 | Shkarkime: 104 | Komentet: 4 | Vlersimi: 5.0/1
Totali i komenteve: 4
+1  
4 Bije   (06.12.2010 0:18 AM) [Hyrje]
Faleminderrit <3<3<3

+1  
3 Florim Mucha   (06.08.2010 7:40 PM) [Hyrje]
E perkryer dhe shum e dhimbshme!!

+1  
2 Edona Dona   (05.25.2010 12:21 PM) [Hyrje]
shum e mir veq vazhdo bije poete e re :) po behar dy strofat e fundit shumm tdhimbshme :(

+1  
1 Behar Alili   (05.22.2010 11:01 AM) [Hyrje]
2 strofat e fundit mat dhimshme....:(

Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
Kërko
Partnerët
  • Zef-lush-marku
  • Powered by uCoz " Zef Lush Marku "